Ve dnech 19.-22. 10. 2005 hostilo malebné městečko Slavonice na pomezí jižních Čech a Moravy druhý sjezd České geologické společnosti. Na něm se setkali odborníci z různých ústavů, organizací i vysokých škol, studenti ale i zájemci o geologické vědy z řad veřejnosti.
Sjezdu se zúčastnilo přes 150 osob. Na sjezdu celkem zaznělo více než 60 příspěvků z celého spektra geovědních oborů a bylo prezentováno přes 30 posterů. Nejprve si všichni účastníci vyslechli vyzvané přednášky předních odborníků a následně se další jednání sjezdu rozdělilo do několika tématických bloků, které probíhaly v městském kulturním centru, městském muzeu a v sále jedné z místních restaurací. Hlavní bloky sjezdu se věnovaly zejména ložiskům nerostných surovin, magmatické a metamorfní petrologii, strukturní geologii, mineralogii, paleontologii a své nezastupitelné místo měl také blok informatiky. Během sjezdu proběhly i dva workshopy - "Geologie na internetu", kde se diskutovalo o budování popularizačních stránek české geologie a Workshop firmy NIKON, kde byly prezentovány nejmodernější mikroskopy společnosti.
Generální sponzor sjezdu
|
|||
Sponzoři | |||
|
|
|
Organizátoři sjezdu připravili i přednášku pro veřejnost, která se konala v městském muzeu. RNDr. Stanislav Houzar, Ph.D z Moravského zemského muzea přednášel o vzniku a nalezištích vltavínů a tektitů. RNDr. Pavel Hanžl, Dr. z České geologické služby pohovořil o zajímavostech Mongolska viděných očima českého geologa při geologickém mapování v rámci projektu zahraniční rozvojové pomoci. Kromě přednášky pro veřejnost proběhla také přednáška o geologii a geologické minulosti pro žáky v místní základní škole.
V průběhu jednání sjezdu byl také Dr. Arnošt Dudek, DrSc. zvolen čestným členem České geologické společnosti. Při této příležitosti se konala i slavnostní večeře na počest Dr. Dudka, který zde dostal mimo jiné i poster věnovaný jeho činnosti v Českém masivu, vytvořený pracovníky oddělení archivu a databází & GIS České geologické služby.
V rámci sjezdu proběhla také valná hromada České geologické společnosti, kde se jednalo o úpravách stanov a zejména o nutnosti zvýšení členských příspěvků, aby bylo možné i nadále zajistit i rozšiřovat aktivity společnosti.
Pro účastníky sjezdu byl připraven bohatý kulturní a společenský program jako například varhanní koncert v poutním kostele na Monserratu, prohlídky historického jádra města, podzemí, muzea či městské věže. Na závěr sjezdu se konalo neformální přátelské posezení v jedné z místních restaurací.
Na sjezd navázaly v sobotu 22. 10. 2005 dvě paralelní exkurze - první byla zaměřena na Centrální moldanubický pluton a druhá na moravské moldanubikum a jihlavský masív.
Poděkování za uspořádání sjezdu patří zejména hlavnímu organizátorovi RNDr. Karlu Breiterovi z České geologické služby, ale i jeho dalším spolupracovníkům - Dr. Hance Breiterové, Dr. Báře Schulmannové a Dr. Petru Budilovi z České geologické služby, Dr. Jaromíru Leichmannovi z Masarykovy univerzity v Brně a paní Blance Čížkové z České geologické společnosti.
Autor: Pavel Bokr, Česká geologická služba