V sobotu 2.10.2004 uskutečnila Česká geologická společnost pod vedením RNDr. Milana Fišery, CSc. exkurzi věnovanou památce Dr. Radima Nováčka (*21.3.1905, †13.2.1942) za charakteristickými horninami a minerály kutnohorského krystalinika. Navštíveny byly celkem čtyři lokality (tři činné lomy a jeden opuštěný lom). Na všech navštívených lokalitách se vyskytovaly minerály alpské parageneze.
V tomto lomu jsou odkryty páskované amfibolity, které jsou místy pokryty křídovými sedimenty. Právě v křídě bylo toto území ostrovem a proto je zde vyvinuta příbojová facie. Na trhlinách v amfibolitech se nachází minerály alpské parageneze jako např. křemen, epidot, chlorit, titanit, prehnit, kalcit a celá řada dalších minerálů.
Tento opuštěný lom se nachází v údolí říčky Vrchlice a jsou v něm odkryty biotitické a muskovit-biotitické ruly, svory a místy i migmatity. V lomu ještě zůstal materiál z posledního odstřelu, ve kterém je možné ještě dnes najít minerály alpské parageneze jako např. anatas, chlorit, křemen, kalcit atd.
V tomto lomu se na kamenivo těží amfibolity různého minerálního složení (amfibolit s.s., granátický amfibolit, páskovaný amfibolit obsahující s epidotem). Amfibolity jsou prostoupeny žílami aplitů a hrubozrnných pegmatitů. V tomto lomu, lze opět sbírat minerály alpské parageneze jako např. křemen, natrolit, kalcit, prehnit, chlorit, axinit, pyrit atd. Na nejvyšší etáži je možné pozorovat spraše s půdními horizonty.
V tomto lomu se vyskytují biotitické až muskovit-biotitické ruly někdy interpretované jako migmatity. Na této lokalitě se opět vyskytují minerály alpské parageneze. Na rulách lze pozorovat různé deformační struktury jako jsou např. vrásy.
Slovenská geologická spoločnosť
Slovenská mineralogická spol.
Unie geologických asociací