Česká geologická společnost

Oficiální www stránky
   
Skok na navigaci
ČGS > Archiv novinek > Exkurze č. 38 - Geologické zajímavosti Podještědí

Exkurze č. 38 - Geologické zajímavosti Podještědí

Pozvánka na podzimní exkurzi České geologické společnosti č. 38 - Geologické zajímavosti Podještědí

Připojený odkaz

Pozvánka na podzimní exkurzi České geologické společnosti č. 38

„Geologické zajímavosti Podještědí“

Exkurze se bude konat v sobotu 10. října 2015 pod vedením Mgr. Dominika Rubáše a Mgr. Jiřího Adamoviče, CSc.

Během exkurze navštívíme zbytky přívodního kanálu terciérního vulkánu na Káčově a zhlédneme jeden z největších dochovaných zbytků Čertových zdí u Smržova. Dále navštívíme oblast Geoparku Ralsko. Pod zříceninou hradu Děvín se podíváme do štoly, ve které se dříve dobývala železná ruda v podobě alterovaného polzenitu. Cesta nás kolem pískovcové tabulové hory Široký kámen zavede na vrch Schächtenstein k velké pince hluboké až 17 m. V místě bývalého dolu se seznámíme s těžbou uranové rudy v oblasti. A na závěr ve Skalním divadle spatříme ukázkové tvary proželeznění pískovce – železité konkrece tvaru ,,železných klád“. Na památku si budete moci nasbírat vzorky polzenitu (nazvaného podle německého názvu řeky Ploučnice) a porcelanity, známé také jako polodrahokamy pod názvem porcelánový jaspis. Většina lokalit bude poblíž stojícího autobusu, s výjimkou cca pětikilometrového, fyzicky nenáročného okruhu

Na exkurzi se můžete přihlásit písemně, telefonicky, nebo e-mailem u RNDr. Z. Táborského, Česká geologická služba, Geologická 6, 152 00 Praha 5 tel: 606 284 696, e-mail: zdenek.taborsky@geology.cz nebo zdededek@seznam.cz . Přednost budou mít dříve přihlášení.

Odjezd v sobotu 10. října v 7.30, z Geologické ulice 6, Praha 5, od pracoviště České geologické služby.

Poplatek za autobus rozpočtený na účastníky (bude-li autobus plný, poplatek bude menší) bude vybírán během exkurze. Členům České geologické společnosti bude poskytnuta sleva. Předpokládaný návrat do Prahy kolem 19 hodiny. K exkurzi bude vydán tištěný průvodce s programem v ceně 50 Kč. Občerstvení si vezměte sebou.

Upozornění: Závazně přihlášení účastníci kteří se bez omluvy nedostaví k odjezdu budou z dalších exkurzí vyloučeni.

Autor: Pavel Bokr
Datum: 10. října 2015
© Česká geologická společnost, V Holešovičkách 41, 182 09 Praha 8, tel.: 728 408 613, email:
Správce stránek Pavel Bokr, Webdesign P. Bokr, hostováno na serveru SAVANA.